TASARIM TESCİL BAŞVURUSU

Tasarım tescili, yeni olan ve ayırt edici bir özelliği bulunan tasarımların kullanım hakkının tasarım sahibine ait olabilmesi için yapılır. Tasarımların genel görünüşleri, çizgileri, renk ve doku gibi özellikleri; ayırt edici niteliği sağlayacak olan unsurlardır.

Özellikle rekabetin yoğun olduğu sektörlerde, tasarımların haklarının korunması ve başkaları tarafından taklit edilerek kullanılmasının önüne geçilmesi ancak tasarım tescil başvurusu ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle, tasarımların kullanılmaya başlamadan önce tescil edilmesi, tasarım sahibi kişi ya da firmanın tasarım ile ilgili hak iddia edebilmesi adına büyük önem taşımaktadır.

Tasarım tescil başvurusu, tasarımın görünümünü yansıtan fotoğraf, grafik, çizim veya benzeri görsel unsurlar kullanılarak yapılır. Koruma talep edilen tüm unsurların görünür olabilmesi için, ürünü önden, arkadan veya farklı açılardan gösteren fotoğraf ya da çizimler sunulabilir. Başvuruda sunulacak her görsel ayrı olarak ücretlendirilir.

Tasarım tescil başvurusu yapıldıktan sonra, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tasarımın ayırt edici özelliklerinin değerlendirilmesi ve başvuru dosyasının teknik açıdan uygunluğunun kontrol edilmesi adına bir ön inceleme yapılır. Kurumun incelemesi sonucu, uygun bulunan başvurular resmi tasarım bülteninde yayıma çıkar ve 3 ay boyunca yayımda kalır. Yayım süresi sona erdiğinde, Tasarım Tescil Belgesi düzenlenerek tarafımıza iletilir.

MARKA TESCİL